Дев'ятий міжнародний мистецький пленер

Хортиця і далі прямує крізь віки

 

Організаторка пленеру, заслужений художник України Ірина ГресикВІРА СЕРЕДА


Звітною виставкою учасників у виставковій залі Запорізької організації Національної спілки художників України завершив роботу пленер «Хортиця крізь віки - 2011». Кожен учасник отримав у подарунок каталог, диплом і спеціальну медаль, виконану петриківським розписом учасницею пленеру Наталією Колядко. На ній жіночий і чоловічий символи України - червона калина й дубове листя.

Із Києва завітав заступник голови Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України Микола Кіщук. Він привітав усіх від імені секретаріату спілки й, зокрема, сказав:

- Із кожним роком цей мистецький захід набирає обертів. Виставка чудова. На перших пленерах ми мріяли про представництво на ньому закордонних художників. Сьогодні вони є. Слід зазначити, що цей пленер особливий тим, що він не приватний, його проводить Запорізька організація НСХУ. Його успіх – це, перш за все, велика заслуга голови Ірини Гресик.

 


А в залі можна було почути слова захоплення тим чи іншим твором. В експозиції виставки – близько 300 робіт 36 учасників пленеру. Крім картин, що представлені в каталозі (по дві від кожного художника), можна було побачити й ті, що митці створили протягом двох тижнів роботи пленеру. На більшості з них - рідні серцю краєвиди.

Сумчанин Олександр Чередниченко й запоріжець Олександр Скрипка яскраво втілили козацьку тематику, по-своєму її передав Нежиб Рокбані із Туніса.

Продовжує оспівувати мальовничу природу Хортиці в пейзажах народний художник України Олексій Поляков. Ірина Гресик представила триптих «Хортиця крізь віки». Магію Хортиці передала Любов Лебідь-Коровай зі Львова. За словами художниці, вона не одразу відчула цю магію, довелося взяти участь у кількох пленерах, щоб передати її дух у творах. Приваблюють ніжною кольоровою гамою роботи Ореста Цюпка. Цікаві миті природи зафіксували фотохудожники Артем Носенко й Борис Дворний.

Художник Орест Цюпко з Хуста має досвід керівника пленерів у своєму краї, є завідувачем виставкової роботи Хустської міської картинної галереї. Цікавлюся його враженням від пленеру.

- Основний позитив у тому, що художники привозять на цей пленер уже готові роботи, - сказав він. - Бо в нас відбір іде вже після пленеру. Нам важливо, щоб люди, які приїздять до нас, зображували те середовище, в якому ми живемо. У нас, як то кажуть, свій погляд, а представники інших країн дивляться на ті ж самі речі по-іншому.

Важливо, що учасники вже під час церемонії закриття отримали каталог пленеру. Ми теж його видаємо в Хусті, але півроку потому. Як учасник цього пленеру, я вражений його організацією і насиченою програмою: раніше щось чув про нього, але коли це бачиш в об’ємі, як то кажуть, у форматі 3D, це дійсно вражає.

Народний художник України Олексій Поляков із Донецька не пропустив жодного пленеру. Ось його думка:

- Запорізький пленер – важлива подія для України. Я б назвав його дев’ятизірковим. Дуже сильний склад. Художники віддані своїй справі, розуміють мету свого приїзду. Нинішня виставка – найяскравіша з усіх, що я бачив за ці дев’ять років.

Наймолодший учасник пленеру – 16-річний Олександр Антонюк із Дніпропетровська - подякував маститим, досвідченим художникам за надану можливість повчитись у них. А ще побажав, щоб серед учасників були ще молодші, ніж він.

- Бо куди не приїду останнім часом на пленери, - пожартував він, - я скрізь наймолодший.

Проте на виставці можна було побачити й роботи майбутньої зміни митців – це твори учасників майстер-класу із батику, що відбувся на території кінноспортивного театру «Запорозькі козаки» із дітьми-сиротами, учнями художніх шкіл та шкіл мистецтв Запоріжжя. Провели його запорізькі художниці Тетяна Власенко й Марта та Лілія Бережненко за підтримки благодійного фонду «Відродження Запорізького краю». Із однією з учасниць майстер-класу – ученицею 4-А класу Запорізької школи-мистецтв №2 Алею Балабан – ми поспілкувалися. Вона показала свою роботу, розповіла, що вже п’ятий рік навчається образотворчому мистецтву в педагога Лариси Шаповалової, в майбутньому мріє стати учасницею пленеру.

Голова Запорізької організації НСХУ, заслужений художник України Ірина Гресик сказала, що роботи учасників майстер-класу будуть розіграні в благодійний лотереї, кошти від якої підуть на придбання художнього приладдя для будинку-сиротинця.

Щодо перспектив розвитку пленерної діяльності вона, зокрема, додала:

- Наступного року Міжнародний мистецький пленер «Хортиця крізь віки» святкуватиме десятирічний ювілей. За ці роки ми зібрали гарну колекцію мистецьких робіт. Тож, має бути галерея «Хортиця крізь віки», що збере всі ці полотна докупи й стане центром культурного життя не лише Запоріжжя, а й усієї України. На її базі можна було б проводити фестивалі, пленери, конференції, зустрічі з відомими художниками. А поки що ми плануємо показати колекцію пленерних робіт у Києві.

На знімках:

112
Під час творчої роботи на пленері частенько можна було побачити запорізьку художницю Аліну Славгородську біля досвідченого майстра живопису, народного художника України Олексія Полякова з Донецька. На виставці вони жваво обговорювали роботи Аліни, на тлі яких і сфотографувалися

084

Орест Цюпко біля своїх картин

077
Такою побачив Олександр Чередниченко із Сум Кам’яну Могилу, що містить кілька тисяч унікальних стародавніх наскельних зображень (петрогліфів)

100

Наймолодший учасник пленеру – 16-річний Олександр Антонюк – біля своєї картини

101

Любомира Храбчака зі Словаччини вразила запорізька реальність

105

Таріль із петриківським розписом Наталі Колядко (Запоріжжя)